5 oktober 2023 kl. 13.00-14.00

After Work - Såsom i en spegel – favoriter från utställningen

Den 5 oktober klockan 13 är det dags för föreläsningsserien After Work som visas av Ragunda hembygdsföreningen i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan på Mötesplats Strandliden (hemvägen 5, Hammarstrand).

Nationalmuseum Jamtli öppnar portarna för den nya utställningen Såsom i en spegel – porträtt under fem sekler. Verken kommer från Statens porträttsamling på Gripsholms slott som är världens äldsta nationella porträttsamling. Under föredraget presenteras
utvalda favoriter och höjdpunkter, t ex Självporträtt med allegorier av David Klöcker Ehrenstrahl. Här ser vi 1600-talets hovmålare upptagen med att måla en tavla - Men vilka är det egentligen som hjälper honom? Och varför flyger det en naken ängel ovanför deras huvuden?

Medverkande Max Green Ekelin, Jamtli

Senast uppdaterad 11 september 2023